Strona główna SMIL Strona główna SMIL

"Nauka bez granic"
VIII Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS

22 maja 2004 r., warszawski Rynek Nowego Miasta. Kilku mężczyzn w niebieskich kombinezonach wspina się po schodkach od strony Podzamcza. Grupka niesie seledynową skorupę o kształcie przypominającym... samolot? Kiedy po chwili wychodzą na scenę, wszystko staje się jasne - Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa wzięło udział w VIII Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS.

kadłub
Kadłub w drodze na Scenę Główną Pikniku...
kadłub
... i nasza prezentacja

SMIL NA PODZAMCZU

W tym roku SMIL zaprezentował się na Podzamczu, na stanowiskach nr 19 i 20. Największym zainteresowaniem cieszył się aerodynamiczny tunel dymny do wizualizacji przepływów - przy pomocy oparów rozgrzanego oleju mgr inż. Jakub Kulecki tłumaczył różne zjawiska aerodynamiczne, m. in. rodzaj opływów wokół różnych kształtów, np. samochodu, skrzydła samolotu oraz spadochronu.

tunel dymny
Wizualizacja w tunelu dymnym

Jednak prawie każdy wyciągał dłoń po przedmiot, który wyglądał jak metalowy "bączek". Po naładowaniu znajdującego się wewnątrz silniczka, giroskop (tak się fachowo nazywa) dosłownie tańczył na cienkim drucie, krążył po stole lub "wyrywał się" z dłoni. Specyficzne dla niego jest to, że zawsze stara się pozostawać w niezmiennej płaszczyźnie, dzięki czemu może być elementem urządzenia pokładowego, tzw. sztucznego horyzontu.
Obok giroskopu zaprezentowano również nową generację czujników, używanych w sztucznych horyzontach, wykorzystujących pole magnetyczne Ziemi.

giroskop
giroskop
Doświadczenia z giroskopem znów przyciągały uwagę wszystkich

"Seledynowa skorupa", którą członkowie SMIL wnieśli na scenę, to kadłub, skonstruowanego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, szybowca klasy światowej PW-5. Był to główny obiekt zainteresowania dzieci, które urządzały próby wytrzymałościowe - wyrywania sobie drążka, skakanie w środku, zjeżdżanie po ogonie. Natomiast rodzice których ciekawiło to, jak i z czego zbudowany jest samolot, skupili swoją uwagę na prezentacji Grzegorza Polaka i Tomasza Gorzkowskiego. Obaj studenci lotnictwa przedstawiali proces przesycania tkaniny szklanej żywicą epoksydową w odpowiednio ukształtowanym foremniku, a w przerwach między pokazami służyli informacją na temat zgromadzonych struktur duralowych i porównania ich ze strukturami kompozytowymi.

Innego rodzaju atrakcją był skaner 3D, wystawiany przez firmę Smarttech. To niepozorne na pierwszy rzut oka urządzenie należy do grupy bezdotykowych systemów pomiaru kształtu. Jego działanie polega na oświetleniu mierzonego obiektu prążkami światła białego, co jest podstawą do stworzenia cyfrowego obrazu. Trójwymiarowy skaner ma zastosowanie w wielu dziedzinach, pomijając grafikę komputerową, tego typu cyfrowy obraz jest niezwykle przydatny w medycynie, w archiwizacji obiektów muzealnych, w tworzeniu dokumentacji archeologicznej, a także w pomiarach obiektów technicznych, np. wykorzystywanych w lotnictwie.
Miłośnicy nauki, biorący udział w Pikniku, mogli sami się przekonać o zaletach skanera i zobaczyć swoją głowę, a nawet postać, na ekranie komputera. Czyż to nie fascynujące?

Goście
Goście
Doświadczenia z giroskopem znów przyciągały uwagę wszystkich

Każdy mógł o wszystko zapytać, żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Tłumy, jakie gromadziły się przy stoisku SMIL, pokazały, że zaplecze lotnictwa też może być interesujące dla osób niezwiązanych z tą tematyką. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku SMIL znowu postanowi wziąć udział w kolejnym Pikniku Naukowym, żeby zaznajomić kolejne tłumy z lotniczymi ciekawostkami.

KILKA SŁÓW O SAMEJ IMPREZIE

W tę majową sobotę Rynek Nowego Miasta i Podzamcze zmieniły się w jedno wielkie centrum nauki pod egidą Polskiego Radia BIS. Każdy, bez względu na wiek czy wykształcenie, mógł coś dla siebie znaleźć. Ponad 100 instytucji reprezentowało różnorodne dziedziny nauki. Można było obejrzeć sposoby walk armii rzymskiej, obozowisko pierwotnego myśliwego, ginące gatunki zwierząt, stare samochody, militaria, a także prace plastyczne dzieci i młodzieży, pokazy fizyczne i chemiczne. Chętni zgłaszali się na badania ciśnienia lub cholesterolu, próbowali swoich sił w garncarstwie, tkactwie, nie wahali się przed wypróbowaniem różnego rodzaju wynalazków.

Scena na Rynku była miejscem, gdzie odbywały się konkursy i zabawy, a przedstawiciele instytucji zachęcali do odwiedzenia swoich stanowisk i głosowania na najciekawsze (wygrało Muzeum z Brodnicy - mezolityczni myśliwi sprzed 10 tys. lat).
Piknik zakończył koncert Smolika, połączony z wielkim pokazem laserowym.

tekst: Agnieszka Brach
zdjęcia: Aleksandra Bibik, Agnieszka Brach,
Kamil Brach, Jakub Kulecki
 
Powrót do Kroniki
www.smil.org.pl | mapa strony | e-poczta
Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa
al. Krakowska 110/114 bud. S pok. 12; 02-256 Warszawa
Wersja polska